Uncategorized

Parmak İzi Okuyuculu Kapı Kilidi Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Parmak İzi Okuyuculu Kapı Kilidi Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Güvenlik, dünyanın her yerinde her zaman son derece önemli konu olmuştur. Teknoloji sayesinde ise insanların değerli eşyalarını ve evlerini koruma yöntemleri her zamankinden daha güvenli hale gelmiştir. Günümüzde güvenlik, web tabanlı güvenlik hizmetleri, biyometri ve güvenlik seviyelerine sahip kişisel cihazları içeren geniş bir yazılım yelpazesini içermektedir.

Evinizin veya ofisinizin güvenliğini artırmak istiyorsanız dijital parmak izi kilit sistemi akıllıca bir seçim olacaktır. Parmak izi okuyuculu kapı kilidi binaya giriş ve çıkışları izlemek ve erişim sağlamak için biyometriyi (çoğunlukla parmak izi) kullanan akıllı kapı kilitleridir.

Parmak İzi Kapı Kilitleri Nelerdir?

Parmak izi okuyuculu kapı kilidi kendini açıklayıcı bir isme sahip olup insanlar için harika bir tanımlama yöntemi olduğu için yetkili kişilerin parmak izlerini tanıması sonucunda erişim sağlayan bir sistemdir. İnsan parmak izlerinin birçok detayı vardır ve benzersizdir. Başka bir parmak izini denemek ve kopyalamak, hatta onları taklit etmek ve değiştirmek neredeyse imkansızdır.

Dolayısıyla parmak izlerinin benzersiz olması, parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemini güvenlik açısından mükemmel kılmaktadır. Bir dizi anahtarla karşılaştırıldığında parmak izlerinizi unutturma şansınız olmadığı için sizi asla kapıda bırakmayacaktır.

Parmak İzi Kapı Kilitleri Nelerdir?

Parmak İzi Kapı Kilitleri Nelerdir?

Parmak İzi Okuyuculu Kapı Kilidi Nasıl Çalışır?

Temel olarak parmak izi okuyuculu kapı kilidi, parmak izi verilerinizi tarayarak ve sayısal bir şablona dönüştürerek çalışır. Parmağınızı tarayıcıya ilk kez yerleştirdiğinizde sayısal verilere dönüştürme işlemi gerçekleşir ve parmak izi şablonunuz kaydedilir. Bu işlem daha sonra birisine erişim vermek istediğinizde tekrarlanır. Bir dahaki sefere birisi parmağını sensöre koyduğunda bu parmaktan elde edilen verileri önceden kaydedilmiş değerlerle eşleştirir. Bir eşleşme bulunursa erişim verilir ve kapı açılır. Öte yandan bir başkası geçmeye çalışıyorsa girişe izin verilmez ve kapı kilitli kalır.

Algoritmayı eşleştirmek buradaki en önemli süreçtir. Burada, ilk kez kayıt olduğunuzdaki konumları ve yönleriyle birlikte, parmak uçlarınızda birkaç nokta bulunur. Bu bilgiler bellekte saklanır. Eşleştirme sırasında, önceden saklanan parmak izi şablonu alınan verilerle karşılaştırılır. Bir eşleşme varsa, genellikle yeşil bir LED ile kapı açılır. İşlem çok hızlı gerçekleşir ve bir saniyeden kısa bir sürede tamamlanır.

Parmak İzi Kapı Kilit Sistemleriyle İlgili Dezavantajlar

Parmak izi tabanlı sistemler çok kullanışlı olmakla birlikte bazı dezavantajlara sahiptir. Parmak izi okuyuculu kapı kilidi ile bir hırsızlık vakası ile karşı karşıya kalmak çok ama çok zor olsa da tamamen imkansız değildir. Bilgi elde etmek için optik sistemler kullanan tarayıcılar bazen bir parmak görüntüsüyle şaşırtılabilmektedir. Öte yandan bir kişi bir kalıp kullanarak tarayıcılara da okutabilir. Canlı parmak algılama olarak da adlandırılan darbe ve ısı dedektörleri kullanılarak bu durumların önüne geçilebilmektedir.

Parmak izi okuyuculu kapı kilidi ile ilgili bir diğer önemli sorun da eğer birisi parmak izinizin kapıları açabilecek bir kopyasını, kalıbını veya görüntüsünü oluşturmayı başarırsa başınız büyük belada demektir. Parmak izlerini, parola işlemlerinde yaptığınız gibi gerçekten sıfırlayamayacağınız için ya kilitleri değiştirmek ya da parmak izi  ile beraber pin kodu kombinasyonu kullanmanız gerekebilir.

Ayrıca bazen tarayıcı, yara izi, kesik veya sıyrık olması durumunda parmağınızı tanımayı reddedebilir. Elektrik kesintileri, pilin boşalması, sizi iş yerinizin veya ofisinizin dışında mahsur bırakma potansiyeline sahiptir. Bu parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemleriyle ilişkili diğer bir yaygın sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir arıza durumunda kapıyı açmak için bir anahtar kullanabileceğiniz mekanik bir sistem entegre edilerek bu durumun önüne geçebilmektedir.

Diğer Biyometrik Sistemlere Göre Avantajlar

Parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemleri gibi avantajlara sahip başka biyometrik sistemler de vardır. Örneğin; iris tarama, parmak izi tabanlı sistemlerin bıraktığı küçük güvenlik ihlalleri potansiyelini kapatır. Öte yandan, sese dayalı kimlik doğrulama, parmağınızı üzerine koymanıza gerek kalmadan sadece ses ile kapıyı açabilmenizi sağlar.

Bununla birlikte iris tarayıcıları parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemlerine kıyasla çok pahalıdır ve birçok kişi tarafından göz taraması deneyi rahatsız edici bulunabilmektedir. Yüksek güvenlikli devlet kurulumları için oldukça güvenilir bir çözüm olmasıyla birlikte, parmak izi  okuyuculu kapı kilidi sistemleri, evlerde veya ofislerde kullanılmak için çok daha uygun fiyatlı ve pratik bir kullanım özelliği sağlamaktadır.

Benzer şekilde ses tabanlı biyometrik kapı açma sistemlerinin de tüm avantajlarına rağmen ciddi bir kusuru vardır. Bu gibi sistemlerde başarısızlık oranı oldukça düşük tür ve sık hata vermektedir. Hastaysanız, sesiniz kısıksa veya soğuk algınlığına yakalandıysanız sistem sesinizi tanımadığı için kapıyı açmayacaktır.

Diğer Biyometrik Sistemlere Göre Avantajlar

Diğer Biyometrik Sistemlere Göre Avantajlar

Parmakizi Okuyuculu Kapı Kilitlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemleri, geleneksel kilitlere kıyasla birçok avantaja sahiptir. Bu kilitler sadece güvenli değil aynı zamanda son derece de kullanışlıdır ancak parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemlerini kurarken dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır.

Her şeyden önce, bir tuş takımı veya mekanik bir tuş yuvası olduğundan emin olun. Bu, sistemin bir kesinti veya hatta bir elektrik kesintisi gibi bazı nedenlerle parmak izlerinizi tanıyamaması durumunda içeri girmek için size alternatif sunacaktır.

Alacağınız ürünün yanlış reddetme oranını(FRR) ve yanlış kabul oranını(FAR) mutlaka kontrol edin. Mümkün olduğunca düşük FRR oranına sahip kilit sistemlerini tercih edin. Sert pirinç veya çelikten yapılmış kilitler, levye ile kırılmadıkları için alüminyum yerine daha kullanışlıdır.

Almayı düşündüğünüz sistemin güç kaynaklarını araştırın. Güçlerini pillerden alabilecek veya ana güç kaynağınıza bağlanabilecek çok çeşitli sistemler mevcuttur.

Tüm bunlarla beraber saklanabilen parmak izi sayısına veya başka bir deyişle; aynı anda erişim izni verilebilecek kişi sayısını mutlaka araştırın. Ev veya iş yerinde nerede kullanıyor olursanız olun kaç kişinin kullanacağını bilmeniz ileride sizi olası bir masraftan ve potansiyel sorunlardan kurtaracaktır.

Özetleyecek olursak teknolojinin gelişmesiyle beraber parmak izi kilit sistemi de hayatımıza her zamankinden daha fazla katılmaya başladı. Tüm avantajları ve dezavantajları karşılaştırıldığında güçlü güvenlik çözümleri sunan parmak izi okuyuculu kapı kilidi sistemleri birçok sisteme göre üstün durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.